Spartaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Novinky

Sergio Peter

Velké překvapení se zračilo ve tvářích několika sparťanských fanoušků, kteří se přišli podívat na středeční trénink sparťanských fotbalistů. Mezi Letenskými se totiž dravě proplétal tmavovlasý fotbalista, jenž na nové spoluhráče pokřikoval čistou angličtinou a několika rychle pochycenými českými výrazy. Stejný hráč nastoupil na levé straně zálohy také ve čtvrtečním modelovaném zápase áčka proti rezervě a hned se uvedl brankou.

Na dvoudenní testy zamířil do AXA Areny Sergio Peter, dvaadvacetiletý německý fotbalista s argentinskými předky. Rodák z Mannheimu prošel všemi juniorskými reprezentacemi našich západních sousedů, fotbalovému řemeslu se však vyučil až za kanálem. V patnácti letech odešel talentovaný levák do Blackburnu Rovers a prošel vyhlášenou mládežnickou akademií tohoto klubu.

V roce 2005 zamířil tehdy devatenáctiletý Sergio na zkušenou do belgického klubu Cercle Brugge, kde získal několik cenných zkušeností v seniorském fotbale. Po návratu do Anglie se již rozjela naplno jeho kariéra v dresu modro-bílých. Premiéru v prvním týmu klubu z Ewood Parku zažil Sergio Peter 7. ledna 2006, kdy se v rámci FA Cupu postavil proti Queens Park Rangers. V utkání nahrál Sergio na všechny branky svého týmu a po vítězství 3:0 byl vyhlášen mužem utkání.

Do dnešního dne nastoupil dvaadvacetiletý hráč v devatenácti zápasech Premier League, čtyřech utkáních Poháru UEFA a v několika duelech ligového poháru a FA Cupu. „Je to určitě zajímavý hráč, který má na svůj věk hodně zkušeností. Během dvoudenních testů určitě nezklamal, o jeho případném příchodu na Letnou se však teprve bude jednat v nejbližších týdnech," okomentoval testy německého fotbalisty Jozef Chovanec.

Dušan Uhrin ml. a Martin Hašek

Fotbalová Sparta Praha ani po odjezdu hráčů na dovolenou nepřestala hledat trenéra, který by spolupracoval se současným hlavním koučem Jozefem Chovancem. Podle zákulisních informací blízkých klubovému sekretariátu jsou hlavními aspiranty Dušan Uhrin mladší a Martin Hašek. Oba už v klubu působili jako trenéři sparťanské rezervy, Hašek na Letné i úspěšně hrával.


Trenér Chovanec hned po skončení podzimní sezóny avizoval, že si hodlá přivést co nejdříve nového spolupracovníka. Podle posledních informací už má jasnou představu, koho by vedle sebe na lavičce rád viděl a možná, že definitivní rozhodnutí padne v nejbližších dnech, nejpozději do konce týdne.

Klub už údajně kontaktoval Dušana Uhrina mladšího, který právě ukončil své angažmá v rumunském Temešváru. Nabídku má podle všeho také Martin Hašek, který je už druhým rokem trenérem druholigového Sokolova. "Žádné jméno v současné době Sparta nebude komentovat, ale do vánočních svátků bychom chtěli mít tuto záležitost vyřešenu," řekl v úterý ČTK personální ředitel klubu Jakub Otava.

Otázkou zůstává role nového muže
Otázkou zůstává, jakou by měl nový člen realizačního týmu pozici. Zvlášť v případě Uhrina se příliš nepředpokládá, že by se spokojil s rolí "druhého muže" v Chovancově stínu. U Haška se dá o této roli uvažovat, navíc by šlo o vhodnou symbiózu zkušeného praktika a vyznavače moderních tréninkových metod, za kterého je devětatřicetiletý kouč považován.

Hašek hrál za Spartu v letech 1997 až 2001 i v sezoně 2005-2006, než usedl na lavičku letenské rezervy.

Pro o dva roky staršího Uhrina mluví zkušenosti získané v roli hlavního trenéra jak v Mladé Boleslavi a Temešváru, tak již předtím v Bohemians 1905. Kouč má momentálně starosti s uzavřením rumunského angažmá. "V úterý chci ukončit definitivně svoji práci v Rumunsku a co bude dál ukážou, až další dny," uvedl Uhrin v telefonickém rozhovoru pro ČTK, aniž by konkretizoval případné nabídky na další angažmá.

O Miroslava Slepičku má zajem Diinamo Záhřeb

„Zájem o Slepičku skutečně je, ale nejen o něho. Vše je však pouze ve fázi jednání, žádná konkrétní nabídka nám nebyla předložena,“ řekl Sport.cz tiskový mluvčí pražské Sparty Jakub Otava a pokračoval: „Přestupní termín je do konce ledna, do té doby se může stát cokoli.“

Sparta zažila jeden z nejhorších podzimů v historii, když na vedoucí Slavii ztrácí deset bodů. U týmu nahradil trenéra Vítězslava Lavičku Jozef Chovanec. Ten řekl, že někteří hráči budou muset Spartu opustit, aby na jejich místo mohli přijít jiní. Mělo se tak stát týden po skončení podzimní části, ale zatím k žádným změnám nedošlo.

Slepička se v letošní sezóně dokázal v patnácti odehraných ligových zápasech pětkrát zapsat mezi střelce a jednou se trefil i v předkole Ligy mistrů, do které však letenský klub přes řecký Panathinaikos Atény neprošel

Přestoupí Miroslav Slepička?

Ano (4 | 40%)
Ne (6 | 60%)
 
 

Kniha 50let v hledišti

Další tip na vánoční dárek představuje nyní Sparta svým fanouškům. Právě v těchto dnech přichází na pulty kniha Františka Prücknera Padesát let v hledišti Sparty, která navazuje na úspěšnou předchůdkyni Čtyřicet let v hledišti Sparty. V nové knize, která je další částí vznikající knižní edice Sparty, nabobtnala původní verze o dalších 120 stránek a celá publikace tak čítá úctyhodných 500 stran kvalitního fotbalové čtiva.

„Když mi před 10 roky vyšla v nakladatelství Bohemia knížka Čtyřicet let v hledišti Sparty (zpověď fotbalového fanouška), hned mě napadlo, že bych mohl po vzoru Dumase a jeho Mušketýrů vydat po deseti letech pokračování," píše v předmluvě autor a na dalších řádcích přibližuje problémy pokračování. „Neměl jsem to jednoduché. Oproti letem předchozím totiž v posledním desetiletí frekvence příchodů a odchodů hráčů a trenérů mnohonásobně vzrostla Častěji se měnili majitelé klubů a jeho management, přibylo mezinárodních zápasů a domácí i zahraniční fotbalová scéna se kladnými i zápornými událostmi a causami všech typů doslova jen hemžila. Přitom nestačilo uvést jen nové události a portréty nových hráčů, ale bylo třeba dopsat i nedokončené osudy starších, o kterých byla již řeč v prvním díle. A ještě něco: portréty některých zasloužilých borců naší minulosti jsem v prvním vydání knihy trestuhodně opomněl (Čtvrtníček, Semenďák, Pešice, Princ, Raška, Votava, Koller) a pak se tím celé desetiletí soužil a sliboval si, že to napravím. Teď tedy tento „čestný dluh" splácím a „postiženým" se moc omlouvám. Nebylo jednoduché to všechno sepsat a zachytit, a možná se mi to ani nepodařilo. V tom případě mi zbývá jen nesmělá omluva směrem ke klubu a čtenářům. Věřte ale, že mi to poslední fotbalové desetiletí dalo paradoxně více „zabrat", než celá čtyři desetiletí předchozí."

Nová kniha, kterou si již nyní můžete objednat přes eshop na našich internetových stránkách, je unikátní především pohledem autora - fanouška. František Prückner, vzděláním ekonom a dále vášnivý turista, fotoamatér a nejnověji aktivní důchodce, podává fanouškovský pohled na vývoj a nejvýznamnější osobnosti Sparty v průběhu celé poloviny století. S humorem sobě vlastním o vyznění své knihy říká: „Od fotbalového fanouška, který se po celý život zmítá v pavučinách bouřlivých vášní a nesoudných citů nelze v žádném případě očekávat objektivitu. Lze se od něho naopak nadíti záměrného zkreslování skutečnosti ve prospěch jeho klubu.A nejhorší jsou... Sparťané. Fandím tomu báječnému klubu už od dětství a nechtějte tudíž po mně, abych o něm cokoliv špatného prohlásil a napsal. Bylo-li zde něco špatného, měli to vždy na svědomí konkrétní lidé, jednotlivci, kteří časem zmizeli v propadlišti dějin. Klub ale zůstal velký, slavný a čistý. Nejsem fotbalovým archivářem, ani odborným metodikem. O většině událostí jsem proto psal z hlavy - tj. tak, jak jsem si je v paměti uchoval. Literaturu a archivy jsem používal jen minimálně, vlastně jen tehdy, když to bylo nezbytně nutné. I z tohoto důvodu lze tedy očekávat, že valná část mnou uváděných faktů, a zejména názorů, má asi daleko k absolutní pravdě a objektivitě. Nechtěl jsem však napsat encyklopedii, ani román. Snažil jsem se jen o prostou výpověď fotbalového fanouška o jeho koníčku a všech souvisejících dějích. Nu a o hodnověrnost faktů a objektivitu názorů jsem se alespoň, věřte či nevěřte, poctivě snažil. Mám jediné přání: aby se mezi čtenáři, bude-li jakých, našel alespoň jeden jediný Nesparťan, který by dočetl až do konce a řekl: ´Bať, bať. Takhle nějak to bylo.´ O tom, že to řeknou Sparťané, nepochybuji !"

Michal Kadlec už se nevrátí

Obránce fotbalové reprezentace Michal Kadlec v lednu definitivně přestoupí ze Sparty do Bayeru Leverkusen. V Německu sice hraje už od léta, ale pouze na hostování.

Obránce, který v sobotu oslaví 24. narozeniny, už má s Bayerem předjednanou smlouvu do 30. června 2013. Informaci potvrdil Pavel Zíka z agentury Sport Invest International.

Leverkusen má podle něj zájem o uplatnění opce, ale ještě ho čekají jednání se Spartou.

"K dohodě by mělo dojít nejspíše počátkem příštího roku, kdy začíná transferové období," uvedl hráčův agent, podle kterého je Leverkusen se službami českého hráče maximálně spokojen. "I proto už existuje konkrétní návrh, jak bude vypadat jeho hráčská smlouva."

Žádná ze zúčastněných se zatím nechce vyjadřovat k tomu, kolik peněz nakonec do letenské pokladny za Kadlece doputuje. Podle zákulisních spekulací by Sparta měla jako doplatek vyinkasovat kolem 70 milionů korun, přičemž za hostování už dostala 20 milionů korun. Z celkové odhadované sumy 90 milionů korun by mělo pětinu dostat Slovácko, odkud Kadlec do Sparty přišel počátkem roku 2005.

V sparťanském dresu levý obránce odehrál 91 ze svých 125 utkání v české lize. Osmkrát už nastoupil také za národní tým a vstřelil jeden gól. Skóroval také v jednom ze svých třinácti podzimních bundesligových startů za Leverkusen, kde se stal rychle oporou mužstva.

Devět hráču má padáka!

Devět! Tolik jízdenek pro hráče se zatím tiskne na »nádraží Sparta«! Cílovou stanicí je fotbalové peklo a lístky nejsou zpáteční! Na Letné je rozdají nejpozději 2. ledna, kdy začíná zimní příprava. Přestože manažer a kouč Chovanec sliboval, jak vyhazovy vyřeší do týdne po konci ligového podzimu.

„Hráči se to dozvědí před odchodem na dovolenou,“ tvrdil Jozef Chovanec. Nedozvěděli se nic. Od 5. prosince sparťané lenoší a mnoho z nich netuší, jestli mají nůž na krku, nebo jim zůstane jistota báječných peněz za málo muziky. „Situaci řešíme za pochodu. V žádném případě však nevytvoříme seznam nežádoucích hráčů, který bychom vyvěsili na bránu s tím, že už nemají chodit,“ odmítl prozradit jména na výpovědích personální ředitel Sparty Jakub Otava. No tak to udělal někdo za něho!

„Na odchodu jsou Grigar, Kúdela, Kučera, Voříšek, Had, Matušovič, Kisel, Došek a Holenda. A možná, že ještě další dva,“ sdělil dobře informovaný bývalý zaměstnanec vedení letenského klubu.

„Sparta podcenila výběr hráčů na jednotlivé posty, tam má určitě rok a půl ztrátu. Aby se zvedla, musela by kádr doplnit hráči, kteří by mohli hrát i Ligu mistrů,“ konstatoval kouč Dušan Uhrin mladší, když v pondělí odmítl dělat Chovancovi asistenta. Ten se teď pokusí ztrátu na evropské tuzemské rychlíky, které Spartě ujely, dohnat třeskem v kádru. A na trati zůstanou padlí. Bude těch devět stačit?

Chorvati říkají: Slepička je náš..., ale Sparta to popírá...

Až po Novém roce a pochopitelně v Záhřebu podepíše útočník fotbalové Sparty Miroslav Slepička případnou smlouvu s tamním Dinamem, jež mimochodem vyřadilo Pražany na podzim na cestě do hlavní soutěže Poháru UEFA. Jednání o transferu totiž ještě uzavřena nejsou, natož aby byl přestup parafován, jak už s předstihem oznamoval chorvatský list Sportske novosti.

Zatímco přestupem argentinského fotbalisty Adriana Capella z Independeiente Buenos Aires se klubové stránky záhřebského Dinama chlubí, o transferu sedmadvacetiletého Miroslava Slepičky z pražské Sparty mlčí.

Ani viceprezident Dinama a šedá eminence vládnoucí klubem Zdravko Mamič není sdílnější. „Jednání probíhají, ale spíše počítám s tím, že budou dotažena až koncem roku, kdy Slepičku představíme na tiskové konferenci v Záhřebu,“ naznačil spolupracovníkovi Sport.cz, že informace listu Sportske novosti předběhly dobu.

S jeho slovy koresponduje i tvrzení Sparty. „Slepička je pořád naším hráčem, zájemců o jeho služby se ozvalo hned několik,“ tvrdí letenský mluvčí Tomáš Křivda.
Pravdou ale je, že o Slepičkově odchodu do Chorvatska se jedná, což nepopřel ani hráčův manažer Pavel Paska.

„Všechny spekulace jsou ale předčasné, jednání teprve probíhají,“ nechal se slyšet Paska, který samozřejmě nechtěl glosovat ani cenu, za níž by měl reprezentační útočník Slepička do Dinama přestoupit. Ta by se podle kuloárních informací měla pohybovat kolem 1,5 miliónu eur, což pro chorvatský velokoklub není žádná závratná suma. Hlavně proto, že prodal do Tottenhamu Modriče, za kterého zinkasoval přes 20 miliónů eur.

Potvrzeno! Miroslav Slepička odchází:-(

Sparta potvrdila dohodu se Záhřebem, Slepička přestoupí v lednu
Vedení Sparty Praha v sobotu oficiálně potvrdilo, že se domluvilo se zástupci Dinama Záhřeb na přestupu sedmadvacetiletého fotbalisty Miroslava Slepičky. Transfer však bude administrativně dotažen až po zahájení zimního přestupního období počátkem ledna příštího roku. ČTK to řekl personální ředitel pražského klubu Jakub Otava.

O Slepičkově přestupu informoval v minulých dnech chorvatský tisk, který se odvolával na informace tamních klubových funkcionářů. Sparta v pátek ještě dohodu nepotvrdila, ale nyní už je prý s Dinamem definitivně domluvena. "Mohu potvrdit, že oba kluby se na přestupu dohodly, ale až počátkem ledna bude možné transfer považovat za uzavřený," uvedl Otava.

Tomu ale asi nebude nic bránit. Fotbalista je už údajně také se Záhřebem na podmínkách domluven a všechno bude oficiálně zpečetěno počátkem ledna v Chorvatsku, kde Slepička podstoupí zdravotní testy a podepíše dvouapůlletou smlouvu. Kluby přestupovou sumu neoznámily, podle zákulisních informací doputuje do letenské pokladny milión eur, v přepočtu 26 miliónů korun.

Slepička: Ze Sparty se mi neodchází lehce
Fotbalista bere nové angažmá po tříletém působení na Letné jako novou výzvu. "Ze Sparty se mi nebude vůbec odcházet lehce. Prožil jsem zde nádherné roky, zvykl si na prostředí klubu a především na fanoušky, kterým tímto moc děkuji za podporu," řekl odcházející útočník.

Pro dvojnásobného českého reprezentanta to bude první zahraniční angažmá. V české lize hrál do roku 2002 za Příbram, před přestupem do Sparty v roce 2005 působil tři roky v Liberci. V nejvyšší soutěži odehrál Slepička 151 zápasů a nastřílel 31 gólů.

Sparta má nové asistenty.

Cíle nových trenérů? Vrátit Spartu tam, kam patří

"Je to tak, nastupuji do funkce trenéra druhého ledna. S Martinem Haškem a ještě jedním kolegou tvoříme trenérský tým," potvrdil informace o jeho jmenování Jan Kmoch, který loni vedl sparťanskou rezervu. "Druhého ledna se začíná trénovat, my už jsme ale začali pracovat již včera. Oficiálně však vše začne druhého ledna," doplnil svého nového kolegu Martin Hašek, který na letenském stadionu prožil nejlepší léta pod trenérem Hřebíkem, jehož metody s chutí využívá.


A s jakým cílem přichází noví trenéři do Sparty? "Tak ve Spartě jsou cíle jasné. Chceme se v tabulce dostat co nejvýše a případně uhrát nějaký pohár," sdělil našemu reportérovi Jan Kmoch. "Všichni chceme, aby se Sparta posunula co nejvýše a aby hrála atraktivní bojovný fotbal plný nasazení a bojovnosti," plánuje Hašek.

Siegl končí a s ním i někteří hráči

Podle našich informací již v realizačním týmu Sparty není místo pro legendárního střelce a sparťanskou ikonu Horsta Siegla. Se Sieglem z letenského chrámu odejdou i někteří hráči. "Samozřejmě, že probíhají jednání a máme seznam posil, které připadají v úvahu,“ uvedl Hašek.


A odchody? "U některých hráčů je odchod velmi pravděpodobný, ale žádná konkrétní jména vám teď nemohu sdělit,“ řekl Hašek. Celý realizační tým bude oficiálně představen druhého ledna a do té doby ještě dozná některých změn, protože k týmu se připojí další trenér, který vystřídá právě Siegla.
Horst Siegl letos neměl mnoho důvodů k úsměvu.Foto: internet


Jak bude tedy realizační tým vypadat? Všemu bude šéfovat dosavadní kouč Chovanec, který bude zároveň generálním sportovním manažerem. Prvním trenérem bude Martin Hašek, druhým Jan Kmoch a třetí trenér bude představen právě druhého ledna. I další posty v realizačním týmu doznají změn. Hovoří se o novém kondičním trenérovi a fyzioterapeutovi.

Hašek: V zimě budeme tvrdě trénovat

Jedno je jisté. Zhýčkaní borci v rudých dresech zažijí v zimní přípravě tvrdý režim. "O zimní přípravě představu mám a s kolegy na tom pracujeme již nyní, takže určitě budeme připraveni," uvedl Kmoch, kterého doplnil Hašek. "Odjedeme na dvě soustředění a také se zúčastníme jednoho turnaje v zahraničí. Po celou dobu budeme samozřejmě tvrdě trénovat a již máme připravené měsíční plány, takže víme přesně, co kdy a kde budeme dělat."
Martin Hašek ve zkratce

Martin Hašek je bývalý profesionální fotbalista, který během své bohaté kariéry prošel řadou českých i zahraničních klubů. Bratr slavného hokejového gólmana Dominika zažil úspěšné roky v dresu Slovanu Liberec, ale hlavně pražské Sparty. A právě jeho minulost, která je s letenským klubem hodně provázána, ho na Letnou přitáhla znovu.

Letos byl Hašek trenérem druholigového Sokolova a v říjnu tvrdil, že odcházet nebude. Začátkem prosince už se ale sešel s koučem Sparty Jozefem Chovancem. Jejich setkání tehdy nic konkrétního nepřineslo, ale o dva týdny později už je ruka v rukávu. Hráč se zkušenostmi z rakouské ligy, kde hájil barvy Sturmu Graz a Austrie Vídeň, se tak může na Letné zapsat do historie i v roli asistenta.

Jan Kmoch ve zkratce

Druhým koučem se stal Jan Kmoch, který naposledy působil v Českých Budějovicích. Tam ale neuspěl. Po čtyřech kolech měli Jihočeši žalostnou bilanci, z fotbalu, který předváděli, bolely oči, a proto on i jeho asistent dostali vyhazov. Kmoch má zkušenosti s trénováním v arabských zemích a stejně jako Hašek už také ve Spartě působil. Jako hlavní kouč dotáhl rezervu Letenských k postupu do druhé ligy a mimo jiné se také pyšní titulem mládežnického trenéra roku.

Siegl: Jednou se chci do Sparty vrátit jako hlavní trenér

Není zvyklý propadat pesimismu a trudomyslnosti. Horst Siegl (39) si tedy zavtipkuje i poté, co dostal k Vánocům ten nejhorší možný dárek. Teprve v úterý před Štědrým dnem se dozvěděl, že přišel o místo asistenta a je z fotbalové Sparty propuštěn. Během kariéry Letnou nuceně opouští již podruhé. Přesto věří, že se jednou hlavní bránou zase vrátí.

Jak proběhl váš rozchod se Spartou?
Zodpovídám za podzimní výsledky a jsem součástí trenérské výměny, to se nedá nic dělat. Mě jenom mrzí, že jsem se to mohl dozvědět dřív a jinou formou. Buď od Pepy Chovance, nebo od šéfa klubu Dana Křetínského. Že končím, mi 23. prosince řekl pan Hlavica. S Danem Křetínským jsem se sešel až v sobotu.

Poté, co klub angažoval Martina Haška s Janem Kmochem, vám ale muselo být jasné, že jste přebytečný.
Tušil jsem to a počítal s tím. Je to fotbal, mají na to právo. Ale jak říkám, jen kdybych se to dozvěděl jinak a lépe.

Máte za sebou zkušenost, kdy jste musel ze Sparty odejít jako hráč. To muselo být horší než teď.
Určitě. Tehdy mi řekli, že se mnou nepočítají, protože jsem starý. Já ale pak dával ligové góly jinde a do Sparty chodili ještě starší hráči - to ale bylo za bývalých majitelů. Byl jsem rád, že jsem mohl ukončit kariéru kvůli trenérské nabídce ze Sparty. Tu jsem odmítnout nemohl.

Ani po druhém vyhazovu jste tedy na svůj osudový klub nezanevřel?
Rozhodně ne. Děkuji všem hráčům, spolupracovníkům a také divákům. Někteří mi fandili, jiní mají radost, že jdu pryč. To je fotbal. V trénování chci pokračovat, i když někde jinde.

Když ze Sparty vyhazovali Straku, emotivně prohlásil: Já se vrátím! Prohlásíte to i vy?
Jasně, jednou bych se rád vrátil už ne jako asistent, ale v roli hlavního trenéra. Který sparťan by neměl takové ambice... Abych pravdu řekl, trochu mě mrzelo, že jsem tuhle šanci nedostal už na poslední ligový zápas v Liberci, když na jaře skončil Míša Bílek. Důvěru jsem nedostal, ale celkově hodnotím své angažmá pozitivně. První sezónu jsme vyhráli double a ve druhé nám k němu chyběl jen krůček.

Na vánočním turnaji veteránů jste se stal králem střelců. To možná před svými únorovými čtyřicetinami dostanete laso ještě jako hráč...
Však jsem tvrdil, že musím obout správné kopačky, protože hraju o angažmá! Ještě bych mohl zavířit v ligových vodách... (smích) Ba ne. Já si svátky prostě užil. Práce ve Spartě jsem si vážil a dokážu se rozloučit. Hráčům jsem poslal esemesku a většina z nich mi odpověděla.

Nezaměstnaný jste jen pár hodin. Už víte, kam povedou vaše další kroky?
Jsou svátky, lidé teď mají jiné, krásnější starosti. Fotbalové vyjednávání se rozjede zase až v lednu. Kdyby mi něco řekli už na Mikuláše, mohl jsem zareagovat dřív. Naznačili jen, že se chystá čistka - a na řadě jsem byl já. Co se dá dělat, oni sami ještě neměli o trenérech jasno.

Sparta zahájila přípravu i s nováčky, trénovali Sergio a Hubník

Před hlavní tribunou na stadionu na Letné brzdila drahá auta, dveře od vstupu se netrhly. Fotbalová Sparta v pátek ráno zahájila zimní přípravu. Jako první z ligových týmů.

A mezi zástupy jedenatřiceti hráčů bylo i několik nováčků. Spartu posílil německý krajní záložník s argentinskými předky Sergio Peter z prvoligového anglického Blackburnu.

Dalším novým hráčem byl český stoper Roman Hubník z FK Moskva. Chorvatský obránce Manuel Pamič ze Salcburku se k týmu připojí později.

"Měl by se zapojit na začátku příštího týdne," řekl hlavní kouč a generální sportovní manažer Jozef Chovanec.

Dvaadvacetiletý Pamič a čtyřiadvacetiletý Hubník přicházejí na roční hostování, dvaadvacetiletého Sergio Petera získal klub na přestup. Smlouvu podepsal do léta 2011.

"Je mi dvaadvacet, potřebuju hrát. V Blackburnu jsem teď neměl dobrou pozici," přiznal Sergio Peter.

Z podzimního kádru odešel jen útočník Miroslav Slepička, který přestoupil do Dinama Záhřeb.

"Po odchodu Slepičky ještě budeme hledat útočníka. Někoho, kdo umí střílet góly," podotkl Chovanec.

Vedle nových hráčů má nejslavnější český klub i nové trenéry. Pravou Chovancovou rukou se stal Martin Hašek. Bývalý sparťanský záložník naposled působil jako hlavní kouč v druholigovém Sokolově, na Spartě se stal prvním trenérem. "Ale konečné slovo budu mít já," podotkl Chovanec.

Druhým trenérem je Jan Kmoch, jenž podzim začal v Českých Budějovicích, ale po čtyřech kolech byl odvolán. Naopak z realizačního týmu odešel asistent Horst Siegl.

Odchod potká i některé z hráčů. O defenzivního záložníka Ondřeje Kúdelu je zájem v Mladé Boleslavi.

"Bude jich čtyři a pět. Než za deset dní odjedeme na soustředění do Špindlerova mlýna, tak chceme mít kádr kompletní," poznamenal Chovanec.

"Nejdřív za ty hráče musíme mít náhradu, nejde se někoho jen tak zbavit. Myslím si, že průběhu týdnů budou hráči přicházet a odcházet," doplnil Hašek.

Kdo neodchází, jsou nejzkušenější hráči Jaromír Blažek a Tomáš Řepka. "Oba samozřejmě zůstávají," zdůraznil Chovanec. Kapitánem zůstal Patrik Berger.

Po kondičním soustředění v Krkonoších sparťané 22. ledna odletí na turnaj do Hong Kongu, kde budou do konce ledna. Začátkem února se vypraví na soustředění do Španělska, kde odehrají zápasy s Ausrtií Vídeň, Kazaní, Göteborgem a Spartakem Moskva.

To všechno má Spartě pomoci vylepšit dojem a výsledky z podzimní části sezony. Po šestnácti kolech je tým čtvrtý s propastnou desetibodovou ztrátou na vedoucí Slavii. Je nepravděpodobné, že by na jaře Sparta zaútočila na titul.

"Uvědomujeme si, že máme velký odstup. Ale chceme splnit alespoň nějaké cíle, ve hře je ještě domácí pohár. Každopádně musíme aktivněji zabojovat o čelo a dostat se do pohárové Evropy," dodal Chovanec. "Věřím, že pozvedneme sílu Sparty a budeme hrát lepší fotbal."

Hašek: Rakušan Hoheneder by byl pro Spartu zajímavou posilou

Loňský finalista turnaje Fortuna Víkend šampiónů je ve hře o celkové vítězství i letos. Fotbalisté Sparty vyhráli v O2 Areně skupinu A a v neděli budou hrát semifinále. Pro prvního trenéra Martina Haška je však podstatnější složení mužstva pro jaro. Kádr se může změnit ještě do odjezdu na soustředění v Krkonoších, kam Sparta v neděli hned po turnaji zamíří.

Co vám mohou zápasy v hale hrané se čtyřmi fotbalisty v poli a na hřišti mezi mantinely napovědět?

Vidím, komu jdou a komu nejdou nohy, a sleduji, jak se s tím kdo pere. Projeví se hlavně morálně-volní vlastnosti, což není málo. Přehled už samozřejmě mám z prvních tréninků.

Jak se hráči s prvními kondičními dávkami perou?

Je znát, že kluci jsou skleslí. Málo mluví, v kabině je méně legrace, než jsem teď byl zvyklý třeba ze Sokolova. Ale to je svým způsobem dobře, odpovídá to situaci Sparty. Asi by nebylo normální, kdyby vtipkovali, jako by se nic nedělo. Ale ono se děje.
Jak se zatím jeví jedna z posil, Němec Sergio Peter?

Nepřišel k nám v optimální kondici, ale věřím, že se do prvního jarního kola stihne optimálně připravit. Fotbalově se jeví velmi dobře a jeho přístup je příkladný.

Nemá také nějaké to kilo navíc...?

Myslím, že má. Jeho váha ale půjde už na horách rychle dolů.
Spekuluje se o řadě dalších změn. Kolik hráčů vlastně do Špindlerova Mlýna berete?

Chtěli bychom vzít mužstvo, které se bude co nejvíc podobat kádru pro jaro. V jednání jsou ovšem příchody i odchody, k nimž může dojít ještě před odjezdem na hory.

K mužstvu se určitě připojí další posila, levonohý obránce Manuel Pamič. Co o tomto Chorvatovi víte?

Není urostlý, jak jsem se někde dočetl. Spíš střední, pevné postavy. Je rychlý a agresivní, mladá puška na levé straně. Sparta ho pozorovala a já ho viděl na DVD. Byl to jediný hráč chorvatské jedenadvacítky, který mě zaujal v utkání se stejně starými Italy.

Sparta ještě loví rakouského stopera Hohenedera z Lince. To ale chlap jako hora je.

Ano, vysoký mladý kluk přes 190 centimetrů, ambiciózní kapitán rakouské jedenadvacítky. To by byl velmi zajímavý transfer. Jednání běží a pevně věřím, že se do neděle dotáhnou.

Je pravda, že Hoheneder uvažuje o Spartě až poté, co o něj ochabl zájem Rapidu a Austrie?

Mám úplně jiné informace. Co vím, Sparta pro něj byla od začátku prioritou.

Útočník Došek už je jednou nohou na Žižkově?

To si netroufnu tvrdit.

Bez ohledu na Doška stále platí, že hledáte zkušeného střelce?

Ano, chceme přivést útočníka s velkým gólovým apetitem, který by hned zapadl do základní sestavy.